10 کشور برتر دنیا در خرید زیورالات طلا

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان دادن جواهرات طلا به عنوان هدیه برای مراسمات مختلف از جمله جشن تولد ، مراسم ازدواج و ... رسمی نیکو و مبارک شمرده می شود.بسیاری بر این عقیده اند که زیورآلات طلا فقط به خاطر داشتن زیبایی و شکوه یک هدیه ایده آل نیست بلکه آن فلزی ارزشمند است که بدون کاهش ارزش آن می تواند برای نسل های زیادی در یک خانواده باقی بماند.

در زیر به 10 کشوری که در حال حاضر بیشترین خرید زیورآلات طلا در آنها صورت می گیرد اشاره شده است.

10 –  مصر (27.9 تن)

در زمان های بسیار دور ، حدود 13 قرن پیش از میلاد مسیح گروهی از مصریان باستان مسئول ایجاد نقشه ای بودند که امروزه از آن به عنوان اولین نقشه زمین شناسی دنیا یاد می شود که در آن مکان مخازن و معادن طلا مشخص شده بود . این امر حاکی از اهمیت بسیار زیاد این فلز برای مردمان آن دوران می باشد.این علاقه شدید تا به امروز هم در بین مردم مصر ادامه پیدا کرده است.

 

 

9 – روسیه (30.2 تن)

طی چند سال اخیر بانک مرکزی روسیه به عنوان یکی از بزرگترین شبکه های خرید طلا در سطح بین الملل بوده است که این امر به دلیل تامین تقاضای روز افزون خریداران داخلی به منظور جبران کاهش ارزش پول ملی صورت گرفته است.

 

 

 

8 – اندونزی (34.2 تن)

کشور اندونزی خانه بزرگترین معادن طلای شناخته شده جهان است و در حدود 18000 نفر در معادن طلای این کشور مشغول به کار هستند.

 

 

7- عربستان سعودی(38.1)

بر اساس قوانین اسلامی یا شریعت امکان سرمایه گذاری بر روی شمش طلا در عربستان وجود نداشت اما در ماه دسامبر  2016 برای اولین بار سرمایه گذاری بر روی طلا همانند سرمایه گذاری در سایر بخش های اقتصادی نظیر مسکن ، سکوک و بیمه در نظر گرفته شد .

 

 

 

6 – ترکیه (39.7 تن)

این کشور اروپایی-آسیایی در ماه جولای 2016 در حدود 62.8 تن از طلای خود را مصرف کرد که این میزان از طلا از ذخیره طلای بانک مرکزی بسیاری از کشورها بیشتر است با این وجود خریداران طلا در ترکیه همچنان علاقه خود را به این فلز زرد حفظ کرده اند.

 

 

5 – ایران(39.7 تن)

در سال 2016 ایران در جایگاه پنجمین خریدار بزرگ طلا در دنیا قرار داشت و در سال جاری نیز هیچ نشانی از کاهش در این مقدار مشاهده نشده است. بر اساس آمار شورای بین المللی طلا(WGC) میزان خرید زیورآلات طلا در سه ماهه اول سال 2017 حدود 27 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

 

4 – امارات متحده عربی (46.2 تن)

شهر دبی به عنوان یکی از بزرگترین مراکز بین المللی مبادلات زیورآلات طلا در دنیا محسوب می شود.مطالعات کمیسیون تجارت ایتالیا درسال 2011 نشان می دهد که امارات دارای بیشترین سرانه خرید طلا در بین تمامی کشورهای دنیا است که این میزان به طور میانگین 34 گرم در سال است.

 

 

3 -  آمریکا (138.2تن)

جویندگان طلای کالیفرنیا در (1845-1855) نه تنها باعث مطرح شدن این ایالت بر روی نقشه آمریکا شدند بلکه نقطه عطفی در تاریخ معادن طلا در دنیا پدید آوردند . امروزه علاقه مردم آمریکا به طلا درست به قدرت 170 سال پیش است.

 

 

2 – هند (463.1 تن)

عشق و علاقه مردم هند به طلا به هزاران سال پیش بازمی گردد.زنان خانه دار هندی بزرگترین خزانه داران خصوصی طلا در دنیا محسوب می شوند که این میزان در حدود 24000 تن تخمین زده می شود. حتی ضرب المثلی در هند وجود دارد که  می گوید " در هند ازدواج بدون طلا،ازدواج محسوب نمی شود"

 

 

1 – چین (612.5 تن)

در سال 2016 میزان خرید جواهرات طلای چین از مجموع خرید آمریکا و هند هم بیشتر بوده است. به اعتقاد McKinsey & Company تا سال 2025 چین به تنهایی 44 درصد از بازار جهانی کالاهای لوکس را در اختیار خواهد گرفت که بخشی از آن هم مربوط به بازار زیورآلات طلا خواهد بود.