7 مورد از مزایای خرید زیورآلات تیتانیوم

در طی دهه های گذشته زیورآلات تیتانیوم از محبوبیت بالایی در بین مردم برخوردار گشته است و هم بانوان و هم آقایان استفاده از این فلز بادوام و پرکاربرد را برای شکل دادن به استایل و ظاهری زیبا مورد توجه قرار داده اند.

 

فلز تیتانیوم به عنوان یک فلز صنعتی در ضمینه ی ساخت زیورآلات با بکارگیری ماشین آلات پیچیده که با دقت و ظرافت بالایی آن را شکل دهی و صیقل می دهد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در ساخت برخی از زیورآلات تیتانیوم از الماس و دیگر سنگ های قیمتی استفاده می گردد. همچنین سختی این فلزباعث شده تا محدودیت هایی نیز برای ساخت اشکال پیچیده تر و با فرم دهی بالاتر وجود داشته باشد. مانند سایر فلزات نظیر طلا و پلاتین ، برای افزایش طول عمر و ارزش می توان زیورآلات تیتانیوم را جلا داد یا مجدداً روی آن آبکاری یا پرداخت صورت گیرد.

 

 

درباره ی زیورآلات تیتانیوم

هنگامیکه برای اولین بار در اوایل قرن هجدهم فلز تیتانیوم کشف شد، برای نامگذاری آن از یکی از نام های اساطیری به نام تایتان استفاده شد. نام مناسبی که تداعی کننده قدرت، تحمل و پایداری بود. در آن زمان تکنولوژی مناسبی برای شکل دهی به این فلز وجود نداشت بنابراین طراحان جواهرات تا اواخر سال های 1990 قادر به استفاده از این فلز در طرح های خود نبودند.

 

حلقه و انگشتر اولین انواع جواهراتی بود که بوسیله تیتانیوم ساخته شد و از تکنولوژی های جدید برای حکاکی ، کنده کاری و قرارگیری سنگ های قیمتی بر روی آن استفاده شد.با موفقیتی که با ساخت حلقه های تیتانیومی بوجود آمد طراحان از فرصت استفاده کرده و از این فلز برای ساخت سایر جواهرات نظیر گردنبند، دستبند، گوشواره و ... استفاده کردند.

 

بسیاری از جواهرسازان تجربی، کاربرد این فلز را در جواهرات همراه با ریسک می دانستند اما بازار تیتانیوم را به عنوان جواهراتی زیبا و مدرن پذیرفته بود. هر چند که حلقه های تیتانیوم با وجود ساخت سایر انواع جواهرات تیتانیوم به عنوان محبوبترین نوع از زیورآلات تیتانیوم باقی ماند.

 

مزابای خرید زیورآلات تیتانیوم

باوجودیکه تیتانیوم به عنوان فلزی بادوام در قرن بیستم برای ساخت جواهرات در نظر گرفته شد بسیاری از مشتریان از مزایای آن نا آگاه بودند. موارد زیر 7 مورد از مزایایی است خزید یک زیورآلات تیتانیوم می تواند بدنبال داشته باشد.

 

1-   دوام و پایداری

یکی از بزرگترین مزایای تیتانیوم دوام آن است. هنگامیکه بر روی طلا و نقره به راحتی خش می افتد، تیتانیوم در مقایسه از استحکام بیشتری برخوردار است و برای کسانی که در بیرون از منزل مشغول کار هستند و یا دائماً با کودکان سر و کار دارند مناسب است. این فلز به سختی خش می پذیرد و به ندرت درخشش خود را از دست می دهد . به علاوه استحکام تیتانیوم این اجازه را می دهد تا بتوان بر روی آن از نگین های بیشتری استفاده کرد.بسیاری از حلقه ها از جمله  حلقه های طلا جالت گرد و کروی خود را به مرور زمان از دست میدهد ولی حلقه های تیتانیوم به دلیل استحکام و دوام این فلز حالت اولیه خود را از دست میدهد.

 

2-  استایل و راحتی

با وجود استفاده از تیتانیوم می توان طیف وسیعی از اشکال و انواع جواهرات را با آن ساخت. همچنین از الماس و سایر سنگ های زینتی می توان در ساخت زیورآلات تیتانیوم استفاده کرد. سبک بودن این فلز هم استفاده از آن را بسیار لذت بخش می کند و با وجود استفاده از تزیینات مختلف و سنگ ها و نگین های گوناگون باز هم گوشواره های تیتانیومی بر روی گوش سنگینی نخواهد کرد.

 

3-  سازگاری

حتی در خاصترین آلیاژها، فلز تیتانیوم با اکثر انواع پوست سازگاری دارد به این معنی که همه می توانند از جواهرات تیتانیوم بدون ترس از دچار شدن به جوش یا خارش پوست و یا تغییر رنگ پوست استفاده کنند.به علاوه برخی از کسانیکه به استفاده از جواهرات طلا و یا نقره آلرژی دارند نیز می توانند از تیتانیوم استفاده کنند.

 

4-  فایده برای سلامتی

قرار دادن زیورآلات تیتانیوم بر روی برخی از نقاز بدن می تواند باعث کاهش درد در آن نقاط شود. برای مثال برخی اعتقاد دارند که استفاده از یک گردنبند تیتانیوم به حفظ تعادل در بدن منجر خواهد شد.

 

5-  محبوبیت بین مردان

مردانی که به ندرت از فلز تیتانیوم استفاده می کنند، درخشش و حس استحکامیکه یک ساعت یا حلقه تیتانیومی ایجاد می کند را تحسین می کنند و تیتانیوم بدلیل سطح صیقلی و ظاهر مدرن همیشه به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای مردان در نظر گرفته می شود.

 

6-  دسترسی آسان

امروزه حلقه های تیتانیوم بر خلاف دهه 90 میلادی که این فلز به ندرت در اختیار جواهر سازان قرار می گرفت، بسیار محبوب و در اکثر فروشگاه ها موجود می باشد.

 

7-  قیمت مناسب

تیتانیوم در مقایسه با سایر فلزاتی که در ساخت طلا از آن استفاده می شود بسیار مقرون به صرفه است. از طرف دیگر برای ساخت و شکل دهی به تیتانیوم نیازی به فرایندهای پیچیده و یا افزودن مواد خاص برایپرداخت آن وجود ندارد که این فرایند ساخت آسان تر منجر به کاهش هزینه تولید قطعات تیتانیومی می شود.